MARUŠKA, ProART Company, představení v Galerii Telegraph Olomouc.
28.9.2021 jsem měl možnost vidět a fotit tento pro mne osobně velmi silný kus. Jde o taneční divadlo s hudbou Gabriely Vermelho pro herečku a tanečnici podle dopisů Marie Kudeříkové, polozapomenuté národní hrdinky a odbojářky, jež by letos oslavila 100. narozeniny.
Herečka Lucie Hrochová mi svěřila: "...tu práci mám ráda, co ráda, miluji. A snažím se ta slova naplňovat tím, co si představuji, co cítím. Někdy ze mě jakožto z herečky ta slova vytrysknou dřív, než Marušku stačí napadnout. Ale to se holt děje, je to normální. A pro mě je každá repríza souboj se slovy, abych je udržela v sobě do té doby, než do nich stihnu něco vtisknout. A je to fakt nádherná a vzrušující pranice. Tak to jen takový vhled, co se ve mně děje, když Maruščím.
...
A úplně souhlasím s tím, jak píšeš, že ty emoce tam dělá ten pohyb, ať už vzájemný nebo Klárčin, která jako kdyby tančila duši. To je taky na tom divadle nádherné, jak se různé složky vzájemně podporují a vypovídají ruku v ruce."
Marie Kudeříková byla sečtělá a výtvarně nadaná studentka. Za druhé světové války byla aktivní v domácím odboji. Podílela se na tisku a distribuci ilegálních letáků, převodu členů odboje a organizovala sabotážní akce. Roku 1941 byla zatčena gestapem.
Při dlouhých a těžkých výsleších na vyšetřovnách gestapa v Brně i v Praze Kudeříková téměř nepromluvila a nikoho neprozradila. Ve vyšetřovacích protokolech gestapa měla napsáno osvědčení největšího hrdinství 'hartnäckiges schweigen' - tvrdošíjné mlčení.
V listopadu 1942 byla odsouzena k trestu smrti a v březnu 1943 popravena. Bylo jí 22 let. Osobnost Kudeříkové byla zneužita komunistickým režimem k jeho propagandě. Po listopadovém převratu byla naopak zavržena jako představitelka komunismu. Její skutečný význam v boji proti nacizmu zůstává dnes žel druhořadý.
Autor, režie, choreografie: Martin Dvořák
Hudba: Gabriela Vermelho
Kostýmy: Jindra Rychlá
Interpretace: Lucie Hrochová, Klára Uhlířová (Mullerová), Gabriela Vermelho